+905354625326
info@icimesinditemizlik.com

Koltuk ve Halı Yıkama

En Uygun En Kaliteli Temizlik

koltuk dan kahve lekesi nasıl temizlenir
Koltuk Yıkama

İşyeri, Ofis, Cafe, Ev ve Dairelerinizde; Koltuklarınız yerin de yıkanır lekelerin den arındırılır.

yerinde koltuk yıkama
Koltuk Vakumlama ve Kurutma

Tüm koltuk ve sandalyeleriniz yerinde yıkandıktan sonra kuvvetli vakumlama makinelerimizle suyu çekilir ve hızlı kuruması sağlanır.

koltuk yıkama
Koltuk Yıkama Ekip Bölgelerimiz

İstanbul Avrupa ve Anadolu yakalarında koltuk yıkama firması olarak mobil araçlarımızla hızlı hizmet vermekteyiz bu bölgeler- Esenyurt, Etiler, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy, Çekmeköy, Ümraniye, Maltepe koltuk yıkama ekipleri

HALI YIKAMA & KOLTUK TEMİZLİĞİ

 

Koltuk yıkama şirketleri ve Halı yıkama firmaları “Çıplak ayak yürümeyi sevenlerden olun ya da olmayın, ayakkabılarınızı kapıda çıkarmayı ihmal etmeyin. Neden mi? Ayakkabı tabanlarınızda ne olduğunu bir düşünün. Caddelerin tüm kir ve tozları, halıelyafına nüfuz ederek halının ömrünü olabildiğince kısa bir sürede sona erdirecektir. Halbuki halı bakımında doğru yöntemlerin uygulanması, ürünün kullanım süresini uzatırken uzun yıllar ilk günkü görünümünü korumasını sağlar.Peki bu bakım nasıl yapılmalıdır?“

Halı temizliğinde öncelikle halı şampuanı kullanmadan düzenli vakumlamanın yeterli olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Ayakkabı tabanlarınıza daha dikkatli baktığınızda geniş bir kir ve toz yelpazesi bulmanız şaşırtıcı olmaz. Tüm bu kirlerin halınıza ayakkabılarınızla taşındığını ve bu inatçı lekeleri halınızdan çıkarmaya çalışırken suçun aslında tamamıyla sizde olduğunu unutmayın. Bu koşullar altında halı üzerinde ayakkabı ya da çorap giyme tercihi tamamıyla size kalıyor.

Halı temizliği konusunda birçok yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden bazıları uzmanlarca önerilmiş, bazıları ise alışılagelmiş bilgiler içerir. Örneğin halıdaki yemek lekelerini traş köpüğü ile çıkarabileceğiniz, lekenin üzerine sıkılan köpüğü 15 dakika leke üzerinde bekletmenizin yeterli olacağı söylenir. Sirke ve su karışımından oluşan sıvıyla yapılacak durulama işleminin ardından lekeden eser kalmayacağı yönünde pratik çözüm önerileri sunulur.

Peki ama tüm bu temizlik ve bakım uygulamalarının hangisi gerçekten halıya zarar vermeden lekeleri yok eder? İşte halı temizliğinde merak edilen soruların uzman görüşleriyle yanıtları:

Temizlik ürünlerinin kullanımı halının çekmesine neden olur mu?

Hayır. Yıllar önce, üreticilerin jüt altlık kullanmalarından dolayı bazı halılar yıkandığında çekiyordu. Bilindiği gibi jütdoğal bir elyaf olduğundan çekmekle kalmayıp gereğinden fazla su tutar. Eskidenbuhar temizliğinde kullanılan yöntemlerle bu tarz bir aşırı ıslanma olabiliyordu. Bugün neredeyse tüm halılar sentetik altlığa sahip olduğundan, bu durum halının çekmesini engellemektedir. Bazı iyi ve kaliteli bakım ürünleri güçlü leke çıkarıcı yapılarıyla halı altlıklarının gereğinden fazla ıslanmasını önlemektedir.

Halı bir kez temizlendiğinde çok daha çabuk kirlenir. Doğru mudur?

Bazı kalitesiz temizlik malzemeleri kullanıldığında belki evet ama kaliteli ürün tercih edildiğinde böyle bir şey söz konusu olmaz. 2 aşamalı temizlik işlemi uygulanarak basınçlı sıcak su ve ileri teknoloji temizlik ürünlerinin kullanımı kir ve tozları azaltacaktır. PH dengeli bir durulama ve güçlü bir vakumlamanın ardından halınız hiç olmadığı kadar yumuşak ve temiz olacaktır.

Halının kuruması ne kadar zaman alır?

Halının malzemesi, türü ve evinizdeki bağıl nem oranı gibi faktörler kuruma süresini etkiler. 3 saatten 16 saate kadarlık zaman dilimi halının tamamıyla kurumasını sağlayacaktır. Ancak temizlendikten hemen sonra eğer çok gerekiyorsa halının üzerine basıp yürünebilir, bu açıdan tamamıyla kurumasını beklemek gerekmez.

İnatçı lekeler ancak sürterek yok edilebilir. Doğru mudur?
Hayır. Halıdaki bazı lekeler çıkmakta direnebilir. Asla lekeyi sürterek yok etmeye kalkmayın. Bu uygulama yalnızca lekenin yayılmasına neden olacağından, daha ziyade yumuşak dokunuşlarla lekeyi silmeyi deneyin. Lekenin sürtülerek çıkarılması halı elyafına zarar vererek lekeyi dağıtır.

Hot water extraction neden çoğu halı üreticisinin önerdiği bir temizleme metodudur?

Herhangi bir şeyin gerçekten temiz olması için, üzerine su püskürterek toz ve derinlere işlemiş tozlardan kurtulabiliriz. Hot water extraction su fışkırtma işlemiyle kirlerin yokolmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Giysilerinizi yıkadığınızı ama durulayamadığınızı bir düşünün. İşte halılara da eğer hot water extraction yöntemi kullanılmazsa olacak olan aynen budur. Piyasada, halıların derinlemesine temizliğine ilişkin kaliteli birçok ürün bulunmaktadır ve bu ürünlerin tercih edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Su halıyı mahveder. Doğru mudur?

Hayır. Halıya asıl zarar veren, düşük kalitedeki halı yıkama makinelerinin yeterli düzeyde suyu halının üzerinden alamamasıdır.

Çünkü halının kuruma süreci doğru dürüst tamamlanamaz. 

Halı koruyucu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?

Çoğu zaman. Halıyı korumayı amaçlayan kaliteli ürünler elbette bu kapsamda yer almaktadır. Bu konuda profesyonellerin önerdiği yüksek kalitedeki ürünleri kullanmanızda fayda olacaktır. Nitekim yeni halıların üzerinde halı üreticisi tarafından uygulanmış koruyucu bulunur. Ancak bu koruyucu yoğun yaya trafiği ve elektrik süpürgesinin kullanım sıklığına bağlı olarak eskir ve yıpranır. 


Halı şampuanı kullanmak derinlemesine temizlik sağlar. Doğru mudur?

Hayır. Aksine saçınızı şampuanladıktan sonra nasıl ki durulamadan bırakmıyorsanız, aynı şeyin halılarınız için de geçerli olduğunu unutmayın. Şampuan halıda yapışkan bir tortu bırakmadan tamamıyla durulanamaz. Bu yapışkan tortu ise ayakkabıların altındaki tüm kir ve çamuru adeta bir mıknatıs gibi çeker. Böylelikle durum tersine dönerek tertemiz ayakkabı fakat kirli halılara sahip olursunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca halıda kuru temizleme malzemelerini tercih edin.

 

Elektrik süpürgesiyle temizlik neden önemlidir?

Halınızın harika görünmesini sağlamak için elektrik süpürgesiyle düzenli ve derinlemesine temizlik yapmak gerekir.

Özellikle de yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlere uygulanan vakumlama, halının elyafına zarar veren ve görünümünü matlaştıran toz zerreciklerini yok etmeyi sağlar. Kir zerreciklerini en aza indirmek için girişlere ayak paspası yerleştirmenizde fayda vardır. Böylelikle halılarınız daha az kirlenerek, kir ve tozdan korunmuş olur.

Düzenli olarak elektrik süpürgesiyle temizlemenin önemi genelde bilinir. Vakumlama işlemi için en uygun araç hangisidir?

Halınızın ömrünü uzatma konusunda iyi bir elektrik süpürgesinin çok büyük önemi vardır. Nerdeyse tüm vakum temizleyicileri yüzeydeki kiri yok eder. Ancak halının havına yerleşen kirleri derinlemesine yok etmek için kaliteli bir elektrik süpürgesi tercih edilmelidir. Profesyoneller döner başlık fırçalı elektrik süpürgelerini öneriyor. Böylelikle en derinlere bile yerleşen tozlardan kurtulmayı kolaylıkla sağlarsınız. Bu tip fırça aparatı kalın havlı halılarda kullanıldığında hav ve tüylerde dökülme ve kabarma yapacağından, bu halılar için çok daha yüksek emilim gücüne sahip kaliteli makinelerin tercih edilmesi doğru olacaktır. 

Yeni bir halının bakımı nasıl yapılmalıdır?

Halınızı yeni gibi koruma aşağıdaki 3 anahtar yolu izlemenizle mümkün olacaktır.

·  Düzenli vakumlama

 

·  Dökülenleri sıvıları anında temizleme

 

·  Periyodik olarak profesyonel halı temizliği yaptırma 

Halıda profesyonel temizlik neden bu kadar önemli?

Elektrik süpürgesinin kir ve lekeleri yok etmede etkisiz kaldığı yerlerde profesyonel halı bakım ve temizlik prosedürlerini takip etmeden leke ve tozları yok etmek zordur. Dönem dönem uzman ve kalifiye bir temizlik elemanınca halınızın temizlenmesi gerekir. 

Halı ne kadar sıklıkla temizlenmelidir? 
Uzmanlar halının yılda bir kere profesyonel temizlik ve bakımını öneriyor.

Halıyı mümkün olduğunca yıkama ve temizlemeden kaçının. Doğru mudur?

Hayır. Nitekim bugün birçok halı firması yılda en az bir kez profesyonel temizliği öneriyor. Halıda oluşan kir ve tozların yaya trafiğiyle birleşmesi aşınmaya yol açarak halı elyafının bozulmasına neden oluyor. Halının kullanıldığı yerin yaya trafiği ne denli yoğunsa, halı da o kadar sık temizlik gerektirir.

 

Koltukların Yıkanması

Nubuk koltuk yüzeylerini yıpratmadan en iyi hijyeni sağlamak için sıvı sabun, gliserin ya da koltuk şampuanı kullanmak en iyi yoldur. Kir, toz ve leke temizlemede en etkili sonucu sizlere sağlayan bu ürünlerden su dolu bir kova içersine az miktarda koyup suyun köpürmesini sağlayın. Yumuşak bir bezi bu suda ıslatıp suyunu sıktıktan sonra yüzeyi dairesel hareketlerle silerek kirleri temizleyebilirsiniz.

Nubuk koltuk yüzeylerini yıpratmadan en iyi hijyeni sağlamak için sıvı sabun, gliserin ya da koltuk şampuanı kullanmak en iyi yoldur. Kir, toz ve leke temizlemede en etkili sonucu sizlere sağlayan bu ürünlerden su dolu bir kova içersine az miktarda koyup suyun köpürmesini sağlayın. Yumuşak bir bezi bu suda ıslatıp suyunu sıktıktan sonra yüzeyi dairesel hareketlerle silerek kirleri temizleyebilirsiniz.

Yastık ve Minderlerin Temizlik Bakımı

Dekoratif yastıklar koltuk, kanepe, divan ve yatak üzerinde kullanışlı ve dekoru tamamlayan unsurlardır. Bunlar Türk toplumunda çok kullanılmış asırlarca evin en önemli eşyalarından biri olmuştur.

Dekoratif minderler, ahşap, demir, polyester, bambu, hasır vb. mobilyalarda rahatlık ve estetik görünüm sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca evde bazı bölümlerin dekorunda şark köşesi, çocuk ve gençlerin odalarında dinlenme, eğlenme ve çalışma bölümleri hazırlanmasında dekoratif minderlerden yararlanılır.

 

 

Kumaş özelliğine göre, kuru temizleme veya 40 derecede makinede yıkama yapılabilir. İpek, tafta, saten, kadife gibi yüzey özelliği olan kumaşlar kuru temizleme yapılmalı ve uygun ayarda ütülenmelidir.Kullanımı sırasında dikkatli olmalı, lekelenmemesine, güneşte kalmamasına dikkat edilmelidir. Bu kumaşlar özel tasarımlarda, özel mekânlarda kullanılır.

Pamuklu, leke tutmaz kolay temizlenebilen kumaşlar ve sade tasarımların olduğu yastık ve minderler her mekânda, her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Bu kumaşlar yüksek olmayan ısıda yıkanabilir ve ütülenebilir.

Halı, kilim gibi dokuma kumaşlardan yapılan yastık ve minderler dekorasyonuna uygun olan her ortamda kullanılır. Kullanımı özen isteyen kumaş sınıfındadır. Temizliği zor olan dokumalardır. Güneşten korunmalıdır çünkü iplik özelliklerinden dolayı renk bozulması en fazla yaşanan gruptur. Düşük ısıda elde yıkama yaparak veya silinerek temizlenir.

Keçe ise sıkıştırılmış yün olduğu için kullanımı ve temizliği hassastır. Elde özenle yıkanmalı veya sabunlu su ile silerek temizlenmelidir.

Deri ve benzeri kumaşlar ise güneşten ve yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Temizliği ise silerek yapılır. Yıkanmaz.

Triko, dantel vb. malzemelerden yapılmış yastık ve minderler ılık suda ve elde özenle yıkanmalıdır.

Lekelenme durumunda ise lekenin neden kaynaklandığı tespit edilerek hem lekenin hem de kumaşın özelliğine uygun olan leke temizleme işlemi uygulanmalıdır.

 

İçime Sindi Temizlik Sizin için işte bu bahsedilen tüm temizlik işleriniz çok uygun halı ve koltuk yıkama fiyatlarına ayağınıza getiriyor, siz müşterilerimizin ayıracağı zaman su ve malzeme maliyetine sizleri hiç uğraştırmadan tüm temizlik işlerinizi yerine getiriyor. İstanbul Anadolu Yakası halı yıkama ücret ve fiyatları için tıklayınız….. 
halı yıkama
Halı Yıkama

Yerin de her türlü halı ve halıfileks lerin temizliği yapılır. Uygun temizlik malzemeleri ile temizlikleri yapılır ve kurutulur.

Temizlik Ücretleri
Halı Yıkama ve Vakumlama

Ofis, İşyeri ve Evleriniz de halılarınız mı kirlendi dert etmeyin, Halılarınıza  dökülen kahve, çay lekeleri  ve yemek artıkları uygun kir sökücülerle çıkarılır ve yıkanır. Halılarınız yıkandık tan sonra kuvvetli sanayi tipi vakumlarla vakumlanır ve kurutulur.

yerinde halı yıkama
Halı Yıkama Ekip Bölgelerimiz

İstanbul Avrupa ve Anadolu yakalarında halı yıkama firması olarak mobil araçlarımızla hızlı hizmet vermekteyiz bu bölgeler- Esenyurt, Etiler, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy, Çekmeköy, Ümraniye, Maltepe koltuk yıkama ekipleri